Kącik kursanta

Kursowy letni obóz tatrzański 2018
Marta Polewska
/ Kategorie: Kącik kursanta

Kursowy letni obóz tatrzański 2018

Kurs 2018-19 wiosna

W dniach 10 -19 sierpnia na Polanie Rogoźniczańskiej odbył się Letni obóz tatrzański. Podzieleni na trzy grupy, wraz z uczestnikami kursu jesiennego mięliśmy okazję podziwiać Tatry Zachodnie od środka.  

Ze względu na padający deszcz zaczęliśmy nietypowo. Jako pierwszą zwiedziliśmy Jaskinię Wodną pod Pisaną. Mimo, że trochę pobłądziliśmy w wąskich korytarzach był to bardzo udany początek i nawet lodowata woda w potoku nie ochłodziła naszego entuzjazmu. Strome podejścia do Jaskini Pod Wantą i Marmurki również nie sprawiły, że nasz zapał ostygł. Chociaż nie ukrywam, dały nam w kość.

Image

Na szczęście kąpiel w gorących basenach w Oravicach na Słowacji pozwoliła zregenerować się zmęczonym i obolałym mięśniom i następnego dnia z werwą i gracją pięliśmy się w górę po piargach (rozróżnić można było dwie techniki podejścia: "kijkową" oraz "technikę pijanego mistrza" gdy wszystkie cztery kończyny dotykają podłoża) żeby zwiedzić aż dwie jaskinie, Kasprową Wyżnią i Średnią.

Kolejny dzień, kolejna jaskinia – Śnieżna. Obfitowała w niestandardowe przepinki (bardzo niski poziom lodu nie ułatwiał) a zimny wiatr sprawił, że Wielką Studnię pokonaliśmy w tempie ekspresowym (nic tak nie rozgrzewa jak wychodzenie po linie).
Image

W przedostatni dzień obozu czekało nas kolejne długie podejście. Znów czerwonym szlakiem, i na dodatek jeszcze dalej niż do Jaskini Marmurowej. Spotkane po drodze spore stadko kozic oraz piękno Ptasiej Studni sprawiają jednak, że zapomina się o zmęczeniu. Dech w piersiach zapierają Studnia Czterdziestka rozpoczynająca się intrygującą szczeliną oraz majestatyczna Sala Dantego.

Obóz Tatrzański zakończyliśmy wspólnym śniadaniem, praniem lin i obiadem. Na wyśmienitą atmosferę wyjazdu składały się nie tylko akcje jaskiniowe ale także długie rozmowy w chatce, niesamowite opowieści doświadczonych grotołazów i taterników, wspólne studiowanie map i nałogowe jedzenie żelek. Taternictwo jaskiniowe to nie tylko wysiłek ale przede wszystkim fascynująca przygoda z niesamowicie serdecznymi ludźmi. Dlatego bardzo dziękujemy naszym instruktorom, za to, że z niesamowitą pasją wprowadzają nas w ten wspaniały świat.

 

Print
3407
Marta Polewska

Marta PolewskaMarta Polewska

Other posts by Marta Polewska
Contact author
Please login or register to post comments.

Theme picker

Contact author

Please solve captcha
x