Działalność Zagraniczna

Kitzsteinhorn 2019
Jakub Nowak
/ Kategorie: Wyprawy zagraniczne

Kitzsteinhorn 2019

Po sześcioletniej przerwie wreszcie odbyła się kolejna wyprawa KKTJ do jaskini Feichtnerschacht (-1145 m). Działalność w tym rejonie jest wyjątkowa ze względu na nietypową dla krasu skałę. Jest to metamorficzny „Kalkglimmerschiefer” składający się z węglanu wapnia, kwarcu i różnych krzemianów. Otwór jaskini znajduje na wysokości ok. 2500 m n.p.m., poniżej lodowca Schmiedingerkees i szczytu Kitzsteinhorn 3203 m n.p.m.

Ze względu na płycej położone cele, biwak założyliśmy na głębokości 350 m w rejonie „Schlussel zur Unterwelt”. W tym roku głównym przyrządem używanym w jaskini była...  łopata. W ten sposób, po usunięciu kilku ton piachu udało nam się przedostać przez stary przekop do Sali z Miśkiem (biwak na -450 m). Dzięki temu wynieśliśmy stamtąd stary sprzęt i inne biwakowe „bambetle”. Zreporęczowaliśmy też ciąg na Stare Dno (-623 m). Główny cel eksploracyjny też znajdował się w przekopie, który został napoczęty w 2013 roku. Znajduje się on na końcu Galerii Srebrnej Wody wznoszącej się od Zyclopengangu (-400 m) przez Salę Azbestową do poziomu ok. -330 m. Przemieszczenie kolejnych kilku ton piachu pozwoliło nam dostać się do obszernej, ale Krótkiej Galerii, którą po ok. 100 metrach zamyka zawalisko. W przyszłości będziemy chcieli znaleźć jego obejście. Przy okazji zwiedzania Srebrnej Wody odkryliśmy też górne piętro tej galerii. Okazało się ono pięknym, naciekowym ciągiem równoległym. Na koniec wyprawy jaskinia została w całości zreporęczowana w nadziei na powrót z nowymi linami…

Poza jaskinią rozwijaliśmy prędkości na nartach i wysokości na nogach, na trasach i poza nimi.

Wyprawa miała miejsce od 22 marca do 7 kwietnia 2019 r. W tym czasie zmierzono ponad 400 m nowych ciągów, a Feichtnerschacht osiągnęła długość ponad 8,1 km zmierzonych korytarzy.

W wyprawie udział wzięli: Bartosz Berdel, Andrzej Ciszewski – kierownik, Michał Ciszewski, Agnieszka Gajewska, Mateusz Golicz, Sylwia Gołosz, Agata Klewar, Krzysztof Kukułka, Florian Małek, Robert Matuszczak, Jakub Nowak, Paweł Ramatowski, Krzysztof Recielski, Przemysław Styrna, Ewa Wójcik.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Kuba Nowak

Previous Article Kolos 2018
Next Article Hagen 2019
Print
1020
  • Gallery
  • Contact
  • Komentarze
Jakub Nowak

Jakub NowakJakub Nowak

Other posts by Jakub Nowak
Contact author
Please login or register to post comments.

Theme picker

Contact author

Please solve captcha
x