Działalność Zagraniczna

Chiny 2018
Michał Ciszewski
/ Kategorie: Wyprawy zagraniczne

Chiny 2018

Sprawozdanie z wyprawy

Chiny 2018

Termin:     22.10.2018-08.11.2018

 

 

 
 

Uczestnicy:

 • Ciszewski Andrzej - KKTJ - kierownik
 • Ciszewski Michał - KKTJ
 • Jaworska Magdalena - STJ KW Kraków
 • Klewar Agata - KKTJ
 • Olczak Tomasz - Speleoklub Łódzki
 • Parzonka Sławomir - WKGiJ
 • Ramatowski Paweł - STJ KW Kraków
 • Solarczyk Sylwia - Speleoklub Tatrzański
 • Wójcik Ewa - KKTJ
 • Kałużyńska Kaja - RKG Nocek, Tłumacz
 • Stasiak Kamila - Tłumacz

    Bazą tegorocznej wyprawy była po raz piąty wioska Niu Lan Ping Cun, znajdująca się 40 km na wschód od miasta Lichuan w prowincji Hubei. Po wyprawie w 2017 roku pozostało kilka otwartych problemów eksploracyjnych w różnych jaskiniach, do których mogliśmy wrócić. Głównym celem wyprawy była dalsza eksploracja Jaskini Labiryntowej (Wang Jia Cao), gdzie działalność została rozpoczęta 2015 roku. W 2018 roku działalność była prowadzona w oparciu o biwak na głębokości 310 m. W wyniku eksploracji podczas pierwszego biwaku, odkryte zostały rozbudowane przestrzennie ciągi w rejonie najniżej położonych partii jaskini – Gangi pod Syfonem, w których osiągnięto najniżej położony punkt jaskini na głębokości 477 m, gdzie woda wpływa pomiędzy bloki skalne.  Wyższe, obszerne piętro korytarza kończy się zawaliskiem, a ciągi boczne rozwijające się w górę i w dół również się kończą. Eksploracja tych partii pozwoliła na określenie kierunków przepływów cieków wodnych w rejonie dna jaskini.

Image

Na pierwszym biwaku kontynuowana była również eksploracja korytarza Wielki Kolektor w części kierującej się na południe, który zakończył się po 400 m namuliskiem błotnym. Na drugim biwaku był eksplorowany prowadzący w górę Korytarz za Tostami z aktywnym ciekiem wodnym, rozwijający się w kierunku równoległym do głównego ciągu wodnego. Korytarz w najwyższych częściach górnego piętra zmniejsza rozmiar i zalany jest polewami naciekowymi. Dolne piętro z aktywnym ciągiem wodnym nie jest dostępne w najwyższej części korytarza. Pomimo tego, że niektóre z eksplorowanych ciągów się kontynuują, to na tym etapie badania masywu, kończymy eksplorację Jaskini Labiryntowej. Jaskinia osiągnęła długość 9612 m, głębokość 477 m i rozciągłość 3142 m.  
Podczas wyprawy kontynuowana była eksploracja jaskini Niao Lai He Tian Keng, rozpoczęta w roku 2016. Studnia wstępna ma wymiary 300x70 m głębokość 110 m. 

Image

Z dna studni była prowadzona eksploracja dwóch ciągów korytarzy osiągających spore rozmiary, o długości odpowiednio 500 m i 950 m, kończących się syfonami na głębokości 196 m i 163 m. W najniższym punkcie jaskini dochodzi się do sali nazwanej Błotna Katedra, osiągającej wymiary 100x60 m i wysokości 40 m.  Jaskinia osiągnęła długość 1885 m. W ścianach studni widocznych jest kilka okien prowadzących z wyżej położonych jaskiń, w związku z tym w przyszłości można liczyć na dołączenie innych jaskiń do Niao Lai He Tian Keng.
W 2018 rozpoczęto eksplorację nowej jaskini Mao Er Dong, rozpoczynającej się zerodowaną studnią o wymiarach 60x70 m i głębokości 70 m, której jeden ze stoków ma charakter pochylni z namuliskiem błotnym. Studnia wprowadza do rozwijającego się w dwie strony korytarza, stanowiącego w porze deszczowej przepływ rzeki podziemnej, będącej głównym kolektorem tej części masywu. Eksploracja była prowadzona w dwóch częściach korytarza i została przerwana z braku czasu. Jaskinia osiągnęła długość 2102 m i rozciągłość 1405 m. Pozostały otwarte problemy eksploracyjne w 3 ciągach głównych i wielu ciągach bocznych. Na podstawie przeprowadzonych rekonesansów w sąsiednich obszarach można stwierdzić, że jaskinia Mao Er Dong stanowi część wielkiego systemu rzek podziemnych, prowadzących wodę do oddalonej o 10 km rzeki Xiao Xi.
Podczas wyprawy w 2018 roku prowadzona była również działalność rekonesansowa, podczas której rozpoznano szereg nowych otworów jaskiń, w części z nich eksploracja nie była prowadzona z braku czasu. W czasie wyprawy w roku 2018 prowadzono działalność w 9 jaskiniach, gdzie skartowano 6130 m korytarzy. W efekcie eksploracji prowadzonej przez pięć wypraw skartowano łącznie w tym rejonie 35,1 km w 64 jaskiniach. Łącznie podczas siedmiu wypraw działających w latach 2012-2018 skartowane zostało 59 940 m ciągów.

 

 

Previous Article Chiny 2018
Next Article Kolos 2018
Print
758
 • Location
 • Gallery
 • Contact
 • Komentarze
Michał Ciszewski

Michał CiszewskiMichał Ciszewski

Other posts by Michał Ciszewski
Contact author
Please login or register to post comments.

Theme picker

Contact author

Please solve captcha
x