Szkice techniczne

Centralny obóz tatrzański KTJ PZA
Jakub Nowak

Centralny obóz tatrzański KTJ PZA

Wrzesień 2020

Za nami tegoroczny Centralny Obóz Tatrzański KTJ PZA 2020, który odbył się w dniach 10-13 września. W licznym gronie uczestników nie zabrakło również reprezentantów KKTJ w osobach Paweł Włoczkowski i Łukasz Stankowski.

Bazą dla uczestników obozu była niezawodna Polana Rogoźniczańska, gdzie na porannych odprawach uczestnicy dowiadywali się dokąd udadzą się danego dnia na akcję. Plan działania przygotowany przez Kadrę Instruktorską jak zwykle obfitował w bardzo ciekawe i niecodzienne przejścia jaskiniowe, jak również elementy tzw. powierzchniówki. Kierunki naszych działań skupił się na dwóch ogromnych systematach jaskiniowych naszych Tatr: Systemie Wielkiej Śnieżnej i Systemie Ptasiej Studni oraz Studni w Kazalnicy.

W największym systemie jaskiniowym Polski zespoły miały okazję sprawdzić swoich sił w nieco ciaśniejszych partiach jaskini Wielkiej Litworowej. Tam jedna z ekip dotarła do połączenia z Jaskinią Śnieżną pokonując Magiel i Elektromagiel, natomiast w jaskini Śnieżnej wielu uczestników mogło pobić swoje jaskiniowe rekordy głębokości docierając między innymi do Syfonu Dominiki – starego dna jaskini.

Celem tegorocznych działań był również System Ptasiej Studni, gdzie odbyły się łącznie trzy akcje. Jedną z niewątpliwie bardziej ciekawych i wymagających było przejście partiami Rzetelnej Informacji na Nowe Dno jaskini.

Uczestnicy obozu mieli również wyjątkową okazję odwiedzenia Studni w Kazalnicy, która na co dzień nie jest udostępniona dla taternictwa jaskiniowego.

W ramach obozu i tym razem nie zbrakło skoordynowanych działań powierzchniowych wraz z lekcją topografii i rozpoznaniem położenia co ciekawszych jaskiń w rejonie Wielkiej Świstówki.

Obóz Centralny jak zwykle był okazją do nieocenionej integracji i współpracy międzyklubowej. Podczas jego trwania uczestnicy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, zyskać nowe umiejętności oraz pomysły na kierunki działania jaskiniowego.

 

Autor: Łukasz Stankowski "Hawran"

 

Print
4537
  • Gallery
  • Contact
  • Komentarze
Jakub Nowak

Jakub NowakJakub Nowak

Other posts by Jakub Nowak
Contact author
Please login or register to post comments.

Contact author

Please solve captcha
x