Szkice techniczne

Jaskinia Kozia - aktualności 2003 i... 1999
Jakub Nowak

Jaskinia Kozia - aktualności 2003 i... 1999

W tle wielkich odkryć w Małej Jaskini kontynuowany był "trzeci etap" eksploracji w Jaskini Koziej. W 2002 roku w Meandrze Tylko Dla Karłów odkrywców zatrzymał kolejny zacisk (JASKINIE 29) lub tutaj -> . W dniu 12 lipca 2003 razem z Joanną Ślusarczyk pokonujemy go i trzymetrowym progiem dostajemy się do Sali z Myszką. Z braku czasu i sprzętu zwiedzamy tylko najbliższe jej otoczenie. Do jaskini wracamy 18 października. Z sali zjeżdżamy jeszcze jedną studnią, której kontynuacja okazuje się być niedostępną szczeliną z frustrującym przewiewem. Następnie pod stropem sali, z łatwo osiągalnej półki trawersuję do okna, za którym kilkumetrowy korytarzyk doprowadza do kolejnego zacisku wyposażonego w nieznaczny przewiew. Dalej, z tej samej półki wspinamy się kilka metrów kominem. Za nim szczelinowy korytarz wznosi się aż do podstawy Pochyłego Komina. Dwadzieścia metrów łatwej wspinaczki doprowadza mnie do końca komina zamkniętego 10. centymetrową szczeliną. Co ciekawe obok suchego ciągu stwierdzam młodszy, częściowo dostępny ciąg wodny. Dnia 22 listopada samotnie wchodzę do jaskini w celu wykonania pomiarów. Przy okazji eksploruję jeszcze boczne, mniej istotne korytarzyki. Po podliczeniu suma nowych ciągów pomiarowych wynosi 111 m, cały ciąg z meandrem ma 181 m, lecz "nowe" jest 155 m (błędne są wyliczenia W. W. Wiśniewskiego w Taterniku 1-2/2003, str. 69).

W ramach prowadzenia remanentów zespół Paweł Migała, Piotr Zgaga 14 czerwca 1999 r. zmierzyli korytarz odkryty przez Annę Przeniosło 20 czerwca 1997 r. Po podliczeniu długość ciągów pomiarowych wynosi 26 m (wcześniej oceniane na 10 m). Poniżej zamieszczam opis za Pawłem Migałą:

"Z Salki w Bocznych kaskadach kierujemy się na W, trawersujemy 3,5 m studnię z charakterystycznym tworem skalnym - "Koniem" . Po drugiej stronie studni znajduje się mała salka. Pod jej stropem na wysokości około 2 m widać skośny wylot bardzo ciasnego korytarza. Po pokonaniu zacisku korytarzyk ten staje się dosyć obszerny, wiedzie pod górę. Po kilkunastu metrach doprowadza nad krawędź 4,5 metrowej ślepej studni o litym dnie. Po przeciwnej stronie studni korytarz kontynuuje się w poziomie, a po czterech metrach zakręca w lewo i zmniejsza swoje rozmiary, uniemożliwiając dalsze poruszanie."
Po korekcie nieporozumień i zsumowaniu najnowszych odkryć oficjalna długość Jaskini Koziej wynosi obecnie 3470 m.

 

Print
6016
  • Contact
  • Komentarze
Jakub Nowak

Jakub NowakJakub Nowak

Other posts by Jakub Nowak
Contact author
Please login or register to post comments.

Contact author

Please solve captcha
x