Kącik naukowy

Poczet Nietoperzy Jaskiniowych Polski

Jakub Nowak 0 3599

W jaskini, podczas jej zwiedzania mamy czasami szczęście zobaczyć jednego z najbardziej tajemniczych ssaków - nietoperza. Pierwsze zetknięcie z nim raczej w niczym nie przypomina stereotypowych wyobrażeń o tym zwierzęciu. Moment "spotkania" nie jest dramatycznym efektem "ataku krwiopijnego mordercy", tylko najczęściej przypadkowym zwróceniem uwagi na niewielkie zwierzątko wiszące na ścianie lub stropie jaskini. Po chwili okazuje się, że ono najzwyczajniej śpi, a dokładniej hibernuje.
Zanim opiszę naszych krajowych władców podziemi, podam parę faktów umykających zwykłemu śmiertelnikowi.

Storożaki

Rafał Suski 0 1519

Po raz pierwszy storożakami zainteresowałem się w 82 roku, podczas prowadzonych badań nad określeniem sumarycznej straty drewna zjadanego przez korniki w jednej z wsi podhalańskich. 
Gospodyni u której nocowałem, miała na sobie dziwny naszyjnik, wykonany z łusek nieznanego mi dotąd gatunku gada. Jak się dowiedziałem, był to amulet, który według ludowych podań miał chronić jego posiadacza przed szkorbutem, wykonany zaś był z łusek storożaka. Dowiedziałem się również, że zrobiony został przez dziadka gospodyni na przełomie XIX / XX w. Był to dla mnie fakt o tyle dziwny, że jak dotąd sądzono, ostatni storożak został zabity w XV w, zaś na ziemiach polskich nie widziano tego stworzenia od XIII w.

RSS