Materiały szkoleniowe

Tomasz Snopkiewicz

STOP - przyrząd zjazdowy z blokadą

stop - hamulec odblokowany - Waga - 326g
Do lin 9 - 12 mm
Posiada atest CE
Testowany indywidualnie
zastosowanie : zjazdy, (napinanie tyrolki)

Rolka zjazdowa z hamulcem - czerwona dzwignia - przyrząd zjazdowy z dołożoną funkcją autoasekuracji. Możliwość "wyłączenia" tej funkcji przez wpięcie dodatkowego karabinka w oczko dzwigni hamulca - wtedy przyrząd ten zachowuje się jak zwykła rolka - niestety dodatkowy karabinek trochę zmniejsza komfort użytkowania. Otwierana okładzina umożliwia wpięcie liny bez odpinania rolki z delty uprzęży (niektórzy uważają tę cechę za wadę). Zasadniczo istnieje tylko jedan sposób wpięcia rolki jest on nawet wytłoczony w 3 miejscach na "STOPie" jeśli zablokujemy stop teoretycznie można wpiąć się w "C" lecz karabinek "wyłączający" autoasekurację bardzo to komplikuje. Trudności jeszcze narastają przy użyciu karabinka-hamulca.

Jeśli zrezygnujemy z autoasekuracji trzeba koniecznie pamiętać o innym przyrządzie realizującym tę funkcję np. SHUNTcie. Tylko po co kupować droższy poszerzony o funkcjie autoasekuracji przyrząd i rezygnować z tej funkcji. Jednak czasem jest to konieczne w bardzo ciasnych studniach z ręką na "STOPie" po prostu można się nie zmieścić .

Zadziałanie "STOPu" jest trochę problematychne na nowych, suchych, cienkich - niestety rolka trochę się ślizga. Gdy chcemy zawisnąć na takiej linie można dodatkowo zablokować przyrząd
Przyrząd ten może także mieć pewne opory na linach grubych i sztywnych mocno zabrudzonych błotem czy też zdeformowanych np. mocno spłaszczonych, z koszulką zrolowaną. Lecz podobne problemy wystąpią przy takich samych linach i w innych konstrukcjach.

Hamulec zatrzymuje zjazd w momencie wypuszczenia rączki co sprawdza się świetnie w przypadku utraty przytomności.W momencie wystąpienia zagrożenia będząc przytomnym naturalną reakcją człowieka jest mocniejsze przytrzymanie się czegoś (rączki hamulca którą cały czas trzymamy - wtedy stop niezadziała). Tą "wadę" usunięto w konkurencyjnym przyrządzie DSD-25.

W technice odcinkowej zaleca się jadnak stosowanie dwóch przyrządów - w wypadku "awarii", błędu człowieka czy innego nieszczęścia zawsze pozostaje ten drugi. 
Używając dwóch przyrządów o wiela łatwiej przepinamy się przez węzły - szczególnie z ciężkim worem. 


TABELARYCZNE PORÓWNANIE PRZYRZĄDÓW ZJAZDOWYCH (wraz z SHUNTEM)

  STOP SIMPLE (+ SHUNT) Drabinka (Petzl) DSD-25  
waga 326 240 188 225 ? g
liny pojedyncze 9-12 ? 10-11 10-13 ? mm
liny podwójne - - 8-11 8-11 - mm
badania / certyfikaty CE - CE CE ?
blokada puszczenie - puszczenie - puszczenie / ściśnięcie

 

Tomasz Snopkiewicz

 TEMATY POKREWNE I ZAZĘBIAJĄCE SIĘ

Previous Article Poszukiwacze lawinowe - gadzet czy niezbędne 250g dodatkowej wagi ?
Print
581
  • Contact
  • Komentarze
Tomasz Snopkiewicz

Tomasz SnopkiewiczTomasz Snopkiewicz

Other posts by Tomasz Snopkiewicz
Contact author
Please login or register to post comments.

Theme picker

Contact author

Please solve captcha
x