Działalność krajowa

Chiny 2018
Michał Ciszewski
/ Kategorie: Wyprawy zagraniczne

Chiny 2018

Sprawozdanie z wyprawy

Chiny 2018

Termin:     22.10.2018-08.11.2018

 

 

 
 

Uczestnicy:

 • Ciszewski Andrzej - KKTJ - kierownik
 • Ciszewski Michał - KKTJ
 • Jaworska Magdalena - STJ KW Kraków
 • Klewar Agata - KKTJ
 • Olczak Tomasz - Speleoklub Łódzki
 • Parzonka Sławomir - WKGiJ
 • Ramatowski Paweł - STJ KW Kraków
 • Solarczyk Sylwia - Speleoklub Tatrzański
 • Wójcik Ewa - KKTJ
 • Kałużyńska Kaja - RKG Nocek, Tłumacz
 • Stasiak Kamila - Tłumacz

    Bazą tegorocznej wyprawy była po raz piąty wioska Niu Lan Ping Cun, znajdująca się 40 km na wschód od miasta Lichuan w prowincji Hubei. Po wyprawie w 2017 roku pozostało kilka otwartych problemów eksploracyjnych w różnych jaskiniach, do których mogliśmy wrócić. Głównym celem wyprawy była dalsza eksploracja Jaskini Labiryntowej (Wang Jia Cao), gdzie działalność została rozpoczęta 2015 roku. W 2018 roku działalność była prowadzona w oparciu o biwak na głębokości 310 m. W wyniku eksploracji podczas pierwszego biwaku, odkryte zostały rozbudowane przestrzennie ciągi w rejonie najniżej położonych partii jaskini – Gangi pod Syfonem, w których osiągnięto najniżej położony punkt jaskini na głębokości 477 m, gdzie woda wpływa pomiędzy bloki skalne.  Wyższe, obszerne piętro korytarza kończy się zawaliskiem, a ciągi boczne rozwijające się w górę i w dół również się kończą. Eksploracja tych partii pozwoliła na określenie kierunków przepływów cieków wodnych w rejonie dna jaskini.

Image

Na pierwszym biwaku kontynuowana była również eksploracja korytarza Wielki Kolektor w części kierującej się na południe, który zakończył się po 400 m namuliskiem błotnym. Na drugim biwaku był eksplorowany prowadzący w górę Korytarz za Tostami z aktywnym ciekiem wodnym, rozwijający się w kierunku równoległym do głównego ciągu wodnego. Korytarz w najwyższych częściach górnego piętra zmniejsza rozmiar i zalany jest polewami naciekowymi. Dolne piętro z aktywnym ciągiem wodnym nie jest dostępne w najwyższej części korytarza. Pomimo tego, że niektóre z eksplorowanych ciągów się kontynuują, to na tym etapie badania masywu, kończymy eksplorację Jaskini Labiryntowej. Jaskinia osiągnęła długość 9612 m, głębokość 477 m i rozciągłość 3142 m.  
Podczas wyprawy kontynuowana była eksploracja jaskini Niao Lai He Tian Keng, rozpoczęta w roku 2016. Studnia wstępna ma wymiary 300x70 m głębokość 110 m. 

Image

Z dna studni była prowadzona eksploracja dwóch ciągów korytarzy osiągających spore rozmiary, o długości odpowiednio 500 m i 950 m, kończących się syfonami na głębokości 196 m i 163 m. W najniższym punkcie jaskini dochodzi się do sali nazwanej Błotna Katedra, osiągającej wymiary 100x60 m i wysokości 40 m.  Jaskinia osiągnęła długość 1885 m. W ścianach studni widocznych jest kilka okien prowadzących z wyżej położonych jaskiń, w związku z tym w przyszłości można liczyć na dołączenie innych jaskiń do Niao Lai He Tian Keng.
W 2018 rozpoczęto eksplorację nowej jaskini Mao Er Dong, rozpoczynającej się zerodowaną studnią o wymiarach 60x70 m i głębokości 70 m, której jeden ze stoków ma charakter pochylni z namuliskiem błotnym. Studnia wprowadza do rozwijającego się w dwie strony korytarza, stanowiącego w porze deszczowej przepływ rzeki podziemnej, będącej głównym kolektorem tej części masywu. Eksploracja była prowadzona w dwóch częściach korytarza i została przerwana z braku czasu. Jaskinia osiągnęła długość 2102 m i rozciągłość 1405 m. Pozostały otwarte problemy eksploracyjne w 3 ciągach głównych i wielu ciągach bocznych. Na podstawie przeprowadzonych rekonesansów w sąsiednich obszarach można stwierdzić, że jaskinia Mao Er Dong stanowi część wielkiego systemu rzek podziemnych, prowadzących wodę do oddalonej o 10 km rzeki Xiao Xi.
Podczas wyprawy w 2018 roku prowadzona była również działalność rekonesansowa, podczas której rozpoznano szereg nowych otworów jaskiń, w części z nich eksploracja nie była prowadzona z braku czasu. W czasie wyprawy w roku 2018 prowadzono działalność w 9 jaskiniach, gdzie skartowano 6130 m korytarzy. W efekcie eksploracji prowadzonej przez pięć wypraw skartowano łącznie w tym rejonie 35,1 km w 64 jaskiniach. Łącznie podczas siedmiu wypraw działających w latach 2012-2018 skartowane zostało 59 940 m ciągów.

 

 

Print
268 Rate this article:
5.0
Michał Ciszewski

Michał CiszewskiMichał Ciszewski

Other posts by Michał Ciszewski
Contact author

Leave a comment

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
Dodaj komentarz

Please solve captcha
x