STOP - przyrząd zjazdowy z blokadą

stop - hamulec odblokowany - Waga - 326g
Do lin 9 - 12 mm
Posiada atest CE
Testowany indywidualnie
zastosowanie : zjazdy, (napinanie tyrolki)
   Rolka zjazdowa z hamulcem - czerwona dzwignia - przyrząd zjazdowy z dołożoną funkcją autoasekuracji. Możliwość "wyłączenia" tej funkcji przez wpięcie dodatkowego karabinka w oczko dzwigni hamulca - wtedy przyrząd ten zachowuje się jak zwykła rolka - niestety dodatkowy karabinek trochę zmniejsza komfort użytkowania. Otwierana okładzina umożliwia wpięcie liny bez odpinania rolki z delty uprzęży (niektórzy uważają tę cechę za wadę). Zasadniczo istnieje tylko jedan sposób wpięcia rolki jest on nawet wytłoczony w 3 miejscach na "STOPie" jeśli zablokujemy stop teoretycznie można wpiąć się w "C" lecz karabinek "wyłączający" autoasekurację bardzo to komplikuje. Trudności jeszcze narastają przy użyciu karabinka-hamulca.
    Jeśli zrezygnujemy z autoasekuracji trzeba koniecznie pamiętać o innym przyrządzie realizującym tę funkcję np. SHUNTcie. Tylko po co kupować droższy poszerzony o funkcjie autoasekuracji przyrząd i rezygnować z tej funkcji. Jednak czasem jest to konieczne w bardzo ciasnych studniach z ręką na "STOPie" po prostu można się nie zmieścić .
   Zadziałanie "STOPu" jest trochę problematychne na nowych, suchych, cienkich - niestety rolka trochę się ślizga. Gdy chcemy zawisnąć na takiej linie można dodatkowo zablokować przyrząd
Przyrząd ten może także mieć pewne opory na linach grubych i sztywnych mocno zabrudzonych błotem czy też zdeformowanych np. mocno spłaszczonych, z koszulką zrolowaną. Lecz podobne problemy wystąpią przy takich samych linach i w innych konstrukcjach.
   Hamulec zatrzymuje zjazd w momencie wypuszczenia rączki co sprawdza się świetnie w przypadku utraty przytomności.W momencie wystąpienia zagrożenia będząc przytomnym naturalną reakcją człowieka jest mocniejsze przytrzymanie się czegoś (rączki hamulca którą cały czas trzymamy - wtedy stop niezadziała). Tą "wadę" usunięto w konkurencyjnym przyrządzie DSD-25.

   W technice odcinkowej zaleca się jadnak stosowanie dwóch przyrządów - w wypadku "awarii", błędu człowieka czy innego nieszczęścia zawsze pozostaje ten drugi.
Używając dwóch przyrządów o wiela łatwiej przepinamy się przez węzły - szczególnie z ciężkim worem.


TABELARYCZNE PORÓWNANIE PRZYRZĄDÓW ZJAZDOWYCH (wraz z SHUNTEM)
STOPSIMPLE (+ SHUNT)Drabinka (Petzl)DSD-25
waga326240188225?g
liny pojedyncze9-12?10-11 10-13?mm
liny podwójne--8-11 8-11-mm
badania / certyfikatyCE -CECE?
blokadapuszczenie -puszczenie-puszczenie / ściśnięcie

Tomasz Snopkiewicz
TEMATY POKREWNE I ZAZĘBIAJĄCE SIĘ
 • Technika odcinkowa
 • Double stop DSD-25
 • Rolka zjazdowa
 • Shunt
 • Drabinka zjazdowa
 • (Ósemka)
 • ((Płytka Sticht'a))  powrót do SPRZĘT

  Producent (PETZL)

  Dystrybutor w Polsce - "AMC"