Dnia 11 marca 2000 odbyło się 50-cio lecie Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków. Klub ten jest kontynuatorem pierwszego nieformalnego Klubu Grotołazów. Jest wiec niejako najstarszym klubem Polski.
    Impreza odbyła się w Domu Kolejarza w Krakowie. Uczestniczyło w tym około dwustu osób, pojawili się pierwsi założyciele Kazimierz Kowalski, Ryszard Gradziński, Maciej Kuczyński a tak że późniejsi członkowie i działacze Klubu. Po wstępnym przywitaniu szanownych gości z pierwszą prelekcją wystąpił Janusz Baryła pokazując slajdy z początków działalności. Następnie pokazywane były filmy, pierwszy z wyprawy do Bułgarii z 56 a potem z wyprawy do trzeciej pod względem głębokości (wtedy) jaskini świata Dent des Crolles, z roku 57. Oba filmy komentował, wspomagany niekiedy z sali, Ryszard Gradziński. Jako trzeci film komentował Sławek Zagórski pokazując obecną działalność klubu. Potem pokazano slajdy towarzyskie. Odbyła się licytacja specjalnego numeru Gacka zawierająca podpisy wszystkich byłych prezesów, poszedł za 450 zł. I trafił do archiwum STJ-tu. Na tym skończyła się część oficjalna a rozpoczęły się liczne rozmowy, wspomnienia i spotkania po latach. Udało się zrobić zdjęcie wszystkich uczestników spotkania.
   Trzeba przyznać że wszystko było świetnie zorganizowane, ciekawe prelekcje, doskonałe filmy liczne przerwy w których można było korzystać z kanapeczek, winka i innych napojów. Całość wypadła rewelacyjnie pozostaje nam życzyć sobie jak najwięcej takich imprez.

Marcin Czart

Strona główna