Göll 2011Göll 2011
Jakub Nowak

    
   W pierwszej połowie lipca b.r. gościnnie wziąłem udział w wyprawie Wielkopolskiego KTJ w masyw Hohen Göll. Choć odbywała się pod szyldem WKTJ, to uczestnikami byli członkowie aż sześciu klubów, a z KKTJ byłem jedyny. Kierownikiem był Mateusz Golicz z RKG Nocek.

   W pierwszej połowie wyprawy głównym celem była Niedoróbka czyli Unvollendeten Schacht, część Hochschartehohlensystem o długości ponad 14 km. Pierwsza akcja na jaką się udałem, to poręczowanie wstępnej części tej jaskini. Piątego lipca razem z Michałem Macioszczykiem "Emce" i Anką Lipko dotarliśmy do "Lądowiska" na -320 m. Dodatkowym zadaniem i ciekawą "atrakcją" było coroczne odłupywanie części wielkiego sopla w Studni Przełamanych Lodów (P 135). Lądowisko to oczywiście miejsce gdzie te sople trafiają...

   Dwa dni później Emce i Piotrek Graczyk wchodzą do jaskini założyć biwak na głębokości -940 m. Rano następnego dnia wchodzę z Michałem Wyciślikiem jako druga dwójka. Mimo, że jaskinia jest zaporęczowana i nie obfituje w zaciski, to meandry z worami skutecznie nas spowalniają. Na biwak docieramy po sześciu godzinach. My po jedzeniu wchodzimy do hamaków, a chłopaki udają się na eksplorację na sam dół czyli -1190 m. Uzbrojeni w wiertarkę szybko pokonują kolejne kaskady i docierają do oczekiwanego przez wszystkich syfonu na głębokości -1264 m. W ten sposób Hochschartehohlensystem osiąga 1394 m deniwelacji.

   Ze względu na brak perspektyw obejścia syfonu naszym zadaniem jest zreporęczowanie końcówki jaskini. Przy okazji, pod pretekstem odpoczynków robię trochę zdjęć. Po długiej szychcie zmęczeni udajemy się spać, a Emce i Piotrek postanawiają wychodzić do powierzchni bez planowanego biwaku pośredniego, co też czynią. My z Michałem od razu zakładamy spanie w Katedrze (-450 m), bo po drodze w kilku miejscach robimy zdjęcia i w ten sposób nie mamy sportowego tempa. Nagrodą jest komfortowy biwak w namiocie i prosta droga do otworu. Na powierzchnię wychodzimy po 80-ciu godzinach spędzonych pod ziemią.


Po więcej opisów odsyłam do internetowych stron poszczególnych klubów, PZA oraz "Jaskiń".
Dziękuję wszystkim wyprawowiczom za wspólnie spędzony czas.

PZA Hoher Göll 2011    PZA

Wyprawa Hoher Goll (2 - 31 lipca): Telegraficzny skrót    Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego

Hoher Goll 2011    Sekcja Grotołazów Wrocław

Napisz do autora:

Jakub Nowak

Uczestnicy wyprawy dziękują Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA za wsparcie finansowe.